Zapalenie spojówek

Oko zmienione chorobowo.

Zapalenie spojówki to nieprzyjemna dolegliwość

Wirusy szalejące tej zimy atakują nie tylko drogi oddechowe. Bardzo częstym „dodatkiem” do zapalenia oskrzeli czy anginy jest zapalenie spojówek. Najczęściej pierwszym jego objawem są zaczerwienione, załzawione oczy. Dochodzi do tego swędzenie, odczuwanie piasku w oczach, a także cieknąca ropa, która może powodować zlepienie się powiek (na przykład w czasie snu).

Niestety, gdy nasze oczy dopadnie takie zapalenie nie pomoże tylko przemywanie oczu rumiankiem czy wyciągiem ze  świetlika. Niezbędna będzie wizyta u okulisty. Nawet jeśli okaże się, że zapalenie ma podłoże alergiczne i tak nie obejdzie się bez specjalistycznych leków, które może zapisać tylko specjalista.  W niektórych przypadkach zapalenia spojówek można  nabawić się na basenie, gdzie do oczyszczania wody używa się chloru (a chlor może powodować podrażnienie gałki ocznej). Dodatkowo, woda w basenie jest skupiskiem bakterii kałowych, które są również nieobojętne dla naszych oczu.  Na wiosnę zapalenie spojówek  jest  najczęściej wynikiem reakcji alergicznej na pyłki roślin.

Szczególną skłonność do zapalenia spojówek mają osoby, które mają wadę wzorku, a ta korygowana jest nieodpowiednimi okularami czy soczewkami. Nosząc za słabe czy za mocne szkła drażnimy gałkę oczną, powodujemy jej zmęczenie, a w konsekwencji możemy doprowadzić do rozwinięcia się zapalenia spojówek. Dlatego wskazane jest systematyczne badanie wzroku. Jeśli jednak pojawią się znienacka zaczerwienione oczy, wydzielina czy inne niepokojące objawy nie pozostaje nam nic innego, jak szybka konsultacja u okulisty.

Reklama
Możliwość komentowania jest wyłączona.
%d blogerów lubi to: